Jikishin Ju Jitsu Association Banner
Jikishin Ju Jitsu Association Logo

Jikishin Ju Jitsu Association - National Championships 2003 Results

Medal Table from JJJA National Championships 2003

Junior Events
Kata Under 11 Years
Gold Medal Vinny Sullivan Dagenham JJJC
Silver Medal Roxanne Carney Park Lodge JJK
Bronze Medal Ethan Taylor Ongar JJJC
Kata Over 12 Years
Gold Medal Adam Kaye Epping JJJC
Silver Medal Scarlett Carney Park Lodge JJK
Bronze Medal Sarah Goodman Dagenham JJJC
Weapons Kata
Gold Medal Gary Johnson Harlow JJC
Silver Medal Vinny Sullivan Dagenham JJJC
Bronze Medal Daniella Martucci Harlow JJC
Pairs Demo
Gold Medal Martucci / Johnson Harlow JJC
Silver Medal M&T Let Larsen Denmark
Bronze Medal Davies / S Franklin Stanford Le Hope & Ongar JJJC
Sparring -35kgs
Gold Medal Kristian Lord Basildon JJJC
Silver Medal Jessie Hollick Stanford Le Hope
Bronze Medal Blake Berger / Darcy Berger Loughton JJJC
Sparring 36-46 kg
Gold Medal Steve Grainger Park Lodge JJK
Silver Medal Simon Franklin Ongar JJJC
Bronze Medal Max Powell / Steve Davies Harold Hill JJJC / Stanford Le Hope
Sparring 47-59 kg
Gold Medal Bertram Griffith Park Lodge JJK
Silver Medal Ryan Bond Park Lodge JJK
Bronze Medal Louisa Griffiths / Nick Deman Park Lodge JJK / Belgium
Sparring +60 kg
Gold Medal Dominic Williams Chelmsford JJJC
Silver Medal Josh Pastow Basildon JJJC
Bronze Medal Sam Carr / Adam Kaye Brentwood JJJC / Epping
Groundfighting Girls Open
Gold Medal Grace Plastow Basildon JJJC
Silver Medal Bobby Jo Jones Hornchurch JJJC
Bronze Medal Lori Starkey / Sarah Rising Goshin / Cheshunt JJJC
Groundfighting -45 kg
Gold Medal Stephy Deschrijver Belgium
Silver Medal Robert Flaxman Basildon JJJC
Bronze Medal Chris Hall / George Ridley Brentwood JJJC / Chelmsford JJJC
Groundfighting 46-60 kg
Gold Medal Joe Young Dagenham JJJC
Silver Medal Sam Carr Brentwood JJJC
Bronze Medal Ashley Wright / Liam Rising Tiptree JJJC / Chelmsford JJJC
Groundfighting +61 kg
Gold Medal Paul McCarthy Hornchurch JJJC
Silver Medal Dominic Williams Chelmsford JJJC
Bronze Medal James Warren / Luke Shipwright Beckton JJJC / Harlow JJC
Random Attack Peewee White - Orange
Gold Medal Mitchell Fox Park Lodge JJK
Silver Medal Abbie Cox Harold Hill JJJC
Bronze Medal Nicole Carroll / Amy Mohr Becontree / Park Lodge JJK
Random Attack Peewee Orange Tab and Above
Gold Medal Georgia Potter Becontree
Silver Medal Louisa Shipwright Harlow JJC
Bronze Medal Tina Clark / Ben Cole Becontree / Chelmsford JJJC

Random Attack White - Yellow

Gold Medal David Scully Ongar JJC (CS)
Silver Medal Sam Hodge Epping JJC
Bronze Medal India Reid / Steve Charalambous Loughton JJJC / Becontree
Random Attack Orange - Orange Tab
Gold Medal Richard Lee Stanford Le Hope
Silver Medal Lloyd Young Stanford Le Hope
Bronze Medal Lauren Casey / Sarah Harley Stanford Le Hope / Becontree
Random Attack Green - Blue Tab
Gold Medal Jacob Adams Hornchurch JJJC
Silver Medal Emma Howson Harold Hill JJJC
Bronze Medal Rhys Adams / Thomas Connor Becontree
Random Attack Blue - Purple
Gold Medal Matias Let Larsen Denmark
Silver Medal Michael Franklin Ongar JJJC
Bronze Medal Richard Flaxman / Fredrikke Let Larsen Basildon JJJC / Denmark
Random Attack Brown - Black
Gold Medal Luke Shipwright Harlow JJC
Silver Medal Kristian Lord Basildon JJJC
Bronze Medal Aston Hollick / Hannah Goodman Stanford Le Hope / Harold Hill JJJC
Senior Events
Random Attack Brown
Gold Medal Kim Escher Denmark
Silver Medal Richard Spandl Seishin
Bronze Medal Rob Holmes / Paul Smith Becontree / Dagenham JJJC
Random Attack Black
Gold Medal Richard Lucas SWF JJJC
Silver Medal Gary Hewitt SWF JJJC
Bronze Medal Matt Debono / Tess Godfrey SWF JJJC / Ongar JJJC
Women's Groundfighting -60 kg
Gold Medal Teresa Patton Eire
Silver Medal Emily Keeler Ongar JJJC (CS)
Bronze Medal Freet Steeman / Hanna Schifer Belgium / Ishisgaki
Womens Groundfighting +61 kg
Gold Medal Helen Catterick Seishin
Silver Medal S. DeBoeck Belgium
Bronze Medal Julie Szabo / A. Vandenmolen Eire / Belgium
Mens Groundfighting -69 kg
Gold Medal Darren Friel Eire
Silver Medal Connor McShane Eire
Bronze Medal Kevin Gallagher / Richard Frost Eire / Cheshunt JJJC
Mens Groundfighting 70-79 kg
Gold Medal Gary Day Cheshunt JJJC
Silver Medal Steve Hill Cheshunt JJJC
Bronze Medal L. Gyselinck / Ed Wood Belgium / Chelmsford JJJC
Mens Groundfighting 80-89 kg
Gold Medal Andre Remacle Belgium
Silver Medal Richard Lucas Basildon JJJC
Bronze Medal James Bagot / Anthony Cook Dagenham JJJC
Mens Groundfighting 90+ kg
Gold Medal Dan Burzotta  
Silver Medal Koen Govaert Belgium
Bronze Medal Tam Aslam / Mike Lidgate Suregrip JJJC / Eire
Ladies Sparring -65 kg
Gold Medal Marie-Paule Ahanda Imperial JJJC
Silver Medal A. Vandenmolen Belgium
Bronze Medal Carrie Bywater / Faye Scott Ongar JJJC (CS) / SLH JJJC
Ladies Sparring +65 kg
Gold Medal Sara Merriner Tiptree JJJC
Silver Medal Trudi Lindsay SLH JJJC
Bronze Medal S. Verschaeue / Sally Green Belgium / Park Lodge JJK
Mens Sparring -75 kg
Gold Medal John Ruston Goshin
Silver Medal Calme Gillane Haverhill JJJC
Bronze Medal E. Deweer / I. Gyselinck Belgium / Belgium
Mens Sparring 76-89 kg
Gold Medal Ricky Golding Goshin
Silver Medal Barry Onwuchekwo Goshin
Bronze Medal John Tomsett / Osita Okafur Goshin / Becontree JJJC
Mens Sparring 90+ kg
Gold Medal C. Woodridge Ongar JJC (CS)
Silver Medal K. Govaert Belgium
Bronze Medal B. Doherty / R. Bomando Becontree / R. Bomando